Zajęcia dodatkowe dla dzieci – dlaczego warto?

Rozwój za niewielkie pieniądze

Ogromny wybór na rynku sprawia, że rodzice mają coraz to większy problem z podjęciem decyzji, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje pociechy. W końcu każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a zajęcia dodatkowe dają szansę na rozwój i szlifowanie nowych umiejętności już od najmłodszych lat. Co więc wybrać, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał drzemiący w naszym dziecku?

Zajęcia dostosowane do zainteresować

Choć u dzieci w wieku przedszkolnym czy też wczesnoszkolnym ciężko mówić o ukierunkowanych zainteresowaniach, można już dostrzec pierwsze oznaki zdolności w danych dziedzinach. Należy przede wszystkim spytać dziecko, czy ma ochotę uczęszczać na konkretne zajęcia dodatkowe. Pamiętajmy, że nauka na siłę nie przyniesie dobrych efektów, wręcz przeciwnie, może wywołać uraz i negatywne nastawienie na długi czas.

Ze względu na fakt, że dziecko na wczesnym etapie swojego rozwoju nie potrafi samo określić swoich zainteresować, warto dać mu szansę na spróbowanie wielu rzeczy. Można zawrzeć układ, że dziecko pójdzie na jedne lub dwa zajęcia z danej dziedziny i po tym zdecyduje czy chce dalej na nie uczęszczać, czy zrezygnować. To uczciwy układ, zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Warto zacząć jak najwcześniej

Przedszkole czy też szkoły, szczególnie państwowe nie zawsze zapewniają dostęp do zajęć, które pozwoliłyby rozwinąć zdolności swoich podopiecznych. Dlatego też już od najmłodszych lat, warto zadbać o to, aby dziecko miało możliwość uczęszczania na zajęcia dodatkowe. Naukę gry na instrumencie czy też naukę języków obcych należy zacząć jak najwcześniej, ponieważ w wieku dziecięcym te umiejętności przychodzą nam najłatwiej. Nasze dziecko któregoś dnia podziękuje nam za to, że miało szansę rozwijać swoje pasje i talenty od najmłodszych lat.

Przedszkola i szkoły profilowane

To dobra opcja dla zabieganych rodziców, którzy nie zawsze mają czas, aby odwozić swoje pociechy na zajęcia dodatkowe. Nie da się ukryć — szlifowanie każdego talentu wymaga czasu, zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Na ratunek w tym przypadku przychodzą nam szkoły oraz przedszkola profilowane. Posyłając tam nasze dziecko, z góry zakładamy, że będzie rozwijać się ono w danym określonym kierunku. Istnieją przykładowo szkoły, przedszkola językowe, artystyczne czy też sportowe.

Zaletą takich miejsc jest fakt, że kompletnie nie musimy martwić się tym, że trzeba zawieźć dziecko na zajęcia dodatkowe, ponieważ odbywają się one w ciągu pobytu dziecka w szkole. Dodatkowo specjaliści z danych dziedzin są zatrudnieni w placówkach tego typu i nie musimy samodzielnie ich szukać i martwić się, czy znajdą czas dla naszego dziecka. Dodatkowo to szansa, aby dziecko znalazło kolegów i przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania i pasje. Wbrew pozorom, przyjaźnie zawarte w dzieciństwie są najtrwalsze i potrafią przetrwać długie lata!

Takie rozwiązanie może mieć jednak też swoje minusy. Posyłając pociechę do przedszkola lub szkoły o danym profilu, skazujemy ją właściwie na to, co tam zastanie. Zmiana takiej placówki na inną to już nie taka prosta i szybka sprawa, więc jeśli dziecku zajęcia się nie spodobają, to może być problem z szybkim znalezieniem innego lokum. Poza tym, w miejscach tego typu zajęcia jednak prowadzone są dla większej ilości dzieci, więc uwaga nauczyciela nie będzie skupiona jedynie na naszym dziecku, lecz będzie musiała być podzielona na całą grupę.

Zajęcia dodatkowe dla dziecka to bez wątpienia coś, w co warto zainwestować. Nie można jednak w tej kwestii przesadzać. Pamiętajmy, że dziecko ma swoje prawa i pozostawmy mu choć trochę czasu na swobodną zabawę, pozbawioną presji i oczekiwać ze strony innych.